Úvod Bolesti a její projevy?

Bolesti a její projevy?

Jak se bolesti zad projevují?

Bolesti zad mohou být buď akutní (náhlé) nebo chronické (dlouhodobé). Akutní bolesti trvají maximálně dva až tři týdny, někdy odezní i za pár dní. O chronických bolestech zad se hovoří, když přetrvávají i několik měsíců nebo se opakují několikrát do roka. Bolesti zad se lokalizují do určitého místa páteře. Akutní bolest je většinou způsobena přetažením svalů, je intenzivní a nemocného významně omezuje v pohybu. Svaly okolo páteře jsou stažené a nafouklé, nedokáží se uvolnit a tlačí na nervy, tím způsobují citlivost a bolest. Náhlá bolest zad může vzniknout i vyhřeznutím ploténky, kde dochází k uskřinutí nervu. Je to velmi bolestivé onemocnění a mezi lidmi známé jako houser nebo ústřel. Příčinou může být neopatrný pohyb, uklouznutí apod.

U chronických bolestí zad je hlavním důvodem nesprávné držení těla, které vede k atrofování (ochabování) svalů kolem páteře. Ta pak reaguje na jakékoliv podněty a je mnohem náchylnější k bolesti. Není prostě dostatečně zpevněná. Tyto bolesti nejsou tak intenzivní, jsou však časté a nepříjemné. Obvykle se projevují snížením hybnosti páteře v určitém směru, špatnou citlivostí či brněním končetin, zvláště v ležící poloze. Přidávají se k nim i silné až migrenózní bolesti hlavy. Bolesti jsou závislé na pohybu a námaze. Zatím co normální pohyb je zmírňuje, námaha je zhoršuje.

Mezi chronické bolesti zad patří i ty, které jsou způsobeny degenerativními změnami na páteři (např. skolióza, výrůstky apod.). Tyto bolesti mohou být intenzivní a hlavně soustavné.

Mezi opravdu velmi silné bolesti i s následkem ztráty hybnosti (ochrnutí) patří úrazy páteře, nádory apod.


Diskuse (3 komentáře)

Lada, (16. 11. 2011 15:48) Reagovat
Bolí mě už 3 tydny zada.Chodil jsem k doktorce na injekce už se můžu ohybat.V práci je to OK ale když nic nedělám nebo ležím na pravém boku tak mě bélí zada okolo ledviny ale špatně mě není.Chut k jidlu mam taky.Myslel jsem jest-li to nejsou ledvinovy kameny v nejhorším myslím že mám nádor.Ale jinak jsem v pořádku stolici pravidelnou močení taky mám pravidelné.A je mě 52 roků.Díky za názor
Lada, (16. 11. 2011 15:50) Reagovat
Ještě jsem zapoměl když ležím na pravém boku tak mě bolí levý bok okolo ledviny
Jana Bierská, (25. 10. 2013 10:51) Reagovat
Mám při sezení bolesti kostrče, neměla jsem úraz ani jsem si kostrč nenarazila.Prosím poraďte, co by mohlo být příčinou. Děkuji za kladnou odpověď Jana
Nový příspěvek
Copyright 2006–2018 © Bolestizad.info
Kontakty