Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Analgetika
- Jako analgetikum se označuje jakákoli látka z rozmanité skupiny léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie (bezbolestnosti).

Antirevmatika - působí proti bolesti stejně jako analgetika a zároveň proti zánětu většinou měkkých částí těla (svalů kolem páteře a kloubů).

Deformace - je změna, která může souviset s tlakem, tahem, nebo působením intenzivní síly. Jde většinou o deformaci kloubů nebo páteře špatným a dlouhodobým držením těla. skrácenými svaly apod.

Degenerativní změny - změny způsobené stářím nebo dlouhodobým působením různých činitelů.

Diagnostika - věda zabývající se bližším zkoumáním různých jevů, které způsobily danou skutečnost. V medicíně se zkoumají okolnosti apříznaky, podle nichž se určí o kterou konkrétní nemoc jde.

Korzet - má víc významů, vždy však znamená něco co zpevňuje trup. V tomto případě jde o svalový korzet, který hraje roli zpevňovače páteře. V rehabilitaci se rovněž používá korzet, k doléčení pacienta a k nácviku rovného (vzpřímeného) držení těla.

Migréna - je záchvatovité onemocnění mozku nejasného původu. Migrřéna se projevuje silnou (někdy jednostranou) bolestí hlavy, ke které se přidávají tlaky za očním pozadím, pocity na zvracení, celková schvácenost, aura apod.

Opiáty - termín opiát označuje alkaloidy obsažené v opiu, extraktu z nezralých makovic máku setého (papaver somniferum L.). Tradičně se jím též označují přírodní a polosyntetické deriváty opiových alkaloidů. Hlavními opiáty z opia jsou morfin, kodein a thebain. Opiáty jsou vedeny pod přísnou kontrolou lékařů a předepisují se lidem se silnými a neutuchajícími bolestmi.

Rehabilitace - je snaha navrátit poškozeného člověka do předešlého tělesného stavu. Rehabilitace má několik oborů.

Skolióza - vybočení páteře. Skoliózu můžeme charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu s posunem obratle.

Stres - náhlá a zátěžová situace, kdy se organismus musí vyrovnat s psycickými i fyziologickými změnami, které stres vyvolává.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolestizad.info
Kontakty